Akademia upamiętniająca wybuch II wojny światowej

15 września 2023r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akademii upamiętniającej wybuch II wojny światowej oraz agresję sowiecką na Polskę.

W tym roku szczególną uwagę poświęciliśmy rodzinie Ulmów.

Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami czteroipółtysięcznej wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim a dzisiejszym województwie podkarpackim. Podczas okupacji niemieckiej, pod koniec 1942r. mimo biedy i zagrożenia życia Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom.

24 marca 1944r. dom Ulmów został okrążony przez Żandarmerię niemiecką. Najpierw zabili ukrywających się Żydów, potem Józefa i Wiktorię będącą w siódmym miesiącu ciąży. Następnie po chwili zastanowienia, ich dzieci Stasie, Basie, Władzia, Franusia, Antosia i Marysie.
Zapalone świece upamiętniały każdego z członków rodziny Ulmów.
10 września 2023r. odbyła się beatyfikacja rodziny Ulmów, ponieważ Kościół uznał ich śmierć za męczeństwo poniesione za wiarę w Chrystusa i płynącej w niej miłości bliźniego.

Rok 2024 został uchwalony jako rok Rodziny Ulmów, która symbolizuje wszystkich, którzy oddali życie za pomoc prześladowanym przez Niemców Żydom.

Pani Dyrektor mgr Beata Kozdra podziękowała uczniom za wspaniale przygotowaną akademię.

Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.